Poliklinika Šarac

radnim danom od 13 do 20h
subotom od 8 do 15h

www.poliklinikasarac.rs

Za sva vaša pitanja,odgovore možete nas kontaktirati u direktnom telefonskom kontaktu sa našim hirurgom na tel. 021 6919 194 ili na 063 511 584 svakog radnog dana od 13-20 h,subotom od 8-15 h ili elektronskom poštom Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Operacije kamenaca žučne kese - nedoumice,pitanja,odgovori

Jedna od najčešćih intervencija koje izvodimo u hirurgiji je operacija kamenaca žučne kese.Ona se može izvesti na klasičan način-rezom i laparoskopski-mini invazivno.

Šta je laparoskopija?

Laparoskopija je mini invazivna indirektna operativna metoda kojom se pristupa žučnoj kesi koja se zajedno sa kamencima vadi.Operacija se izvodi tako što koristimo video sistem i indirektno izvodimo operaciju prateći je na video ekranu.Za to su nam potrebni tri do četiri reza veličine do jednog santimetra na trbušnom zidu kroz koje uvodimo video sistem i instrumente.U suštini operacija je ista kao i klasična osim što nema velikog reza.Vadi se dakle žučna kesa sa kamencima.

Zašto vadimo žučnu kesu,a ne samo kamence?

Zato što je iskustvo pokazalo da kada se vade samo kamenci a žučna kesa sačuva ona će ih ponovo posle izvesnog vremena stvoriti.Dakle poremećaj je u sluzokoži žučne kese koja nepravilno koncentriše žučne soli.

Šta ćemo bez žučne kese?

Na sreću žučna kesa nije hormonski organ te i nije neophodna u normalnom životu što dokazuje i veliki broj operisanih kao i mali broj rodjenih bez žučne kese.

Koja je onda funkcija žučne kese?

Uloga je da u odredjenom trenutku varenja,skladištenu žuč oslobodi u dvanaestopalačno crevo i time omogući varenje masti.

Kako ćemo onda variti masti ako nemamo žučnu kesu?

Žuč se produkuje u jetri i odlazi žučnim putevima u dvanaestopalačno crevo.Priroda angažuje rezervni mehanizam pa žučni putevi preuzimaju ulogu žučne kese.

Kakve će to posledice doneti?

Ponekad se dogadjaju privremeni poremećaji u ritmu varenja i pražnjenja te su česte nešto brže stolice.Madjutim,ove tegobe uglavnom vremenom prestaju.

Koje su prednosti laparoskopske operacije žučne kese?

Prednosti su:
-više malih rezova,a ne jedan veliki
-kratak boravak u bolnici,najčešće dva-tri dana
-manja mogućnost infekcije operativne rane
-nema postoperativne kile
-mnogo brži oporavak i vraćanje u redovan život i na posao

Kako ćemo se odlučiti za laparoskopsku a ne za klasičnu intervenciju?

Laparoskopska intervencija najčešće,a klasična samo kada postoje ograničenja.

Kakva su to ograničenja koja nameće laparoskopska intervencija?

-anatomska,zbog velike mogućnosti odstupanja u gradji žučne kese i žučnih puteva od
standardne anatomske gradje
-kada je bolesnik bolovao od žutice mehaničkog porekla što govori da su oboleli žučni
putevi te da laparoskopska intervencija nije prikladna
-kod teških zapaljenja žučne kese ili okolnih organa koji onemogućavaju laparoskopski rad
-višestruke hirurške intervencije u trbuhu sa mnoštvom ožiljaka i priraslica što onemogućava
laparoskopski pristup

Da li veličina kamena predstavlja prepreku za laparoskopsku interveniciju?

Ne,jer kamenje koje ne može proći kroz napravljen mali rez se zdrobi i takvo vadi

Da li je starosna dob prepreka laparoskopskoj intervenciji?

Kao i u drugim domenima života starost je relativan pojam pa se hirurzi rukovode medicinskim parametrima kao što su:stanje srca,pluća,jetre,krvnih sudova,bubrega što se utvrdjuje preoperativnom pripremom pacijenta koja je obavezna za svaku hiruršku intervenciju pa i za laparoskopsku metodu.

Da li se laparoskopska intervencija mora izvoditi u opštoj anesteziji?

Da i to neizbežno jer je za ovu intervenciju neophodno da trbušni mišići budu opušteni što uslovljava uvodjenje pacijenta u relaksaciju a samim tim i u opštu anesteziju.

Kakva je to laserska operacija žučne kese?

Ne postoji - nego je u narodu došlo do jezičke zamene.

Koje se još operacije mogu izvesti laparoskopskom metodom?
-operacije želudačnih kila(Hiatus Hernia)
-operacije na želudcu u cilju lečenja gojaznosti
-operacije na debelom crevu
-operacije preponskih kila